Вкусни, слатки, неодоливи…мафини со јаболка

0
561

СОСТОЈКИ:

 • 3 јаболка
 • 3 јајца
 • 120 гр шеќер
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 270 мл јогурт
 • 80 мл масло
 • 270 гр брашно
 • прашок за печиво
 • 1,5 лажица цимет

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

 1. Јаболката исчистете ги и изрендајте ги. На страна разматете јајца, шеќер, ванилин шеќер, јогурт, масло и во таа смеса додајте брашно, прашок за печиво и цимет. Сè добро измешајте и потоа во смесата додајте изрендани јаболка. Измешајте и полнете калап за мафини со подготвената смеса.
 2. Печете 20 минути на 180 степени. По желба мафините послужете ги со малку слатка павлака.