Ова се победниците на оскарите 2019…

0
121
THE OSCARS® - The 91st Oscars® broadcasts live on Sunday, Feb. 24, 2019, at the Dolby Theatre® at Hollywood & Highland Center® in Hollywood and will be televised live on The ABC Television Network at 8:00 p.m. EST/5:00 p.m. PST. (ABC/Craig Sjodin) CAST AND EXECUTIVE PRODUCERS OF THE GREEN BOOK

Уште една година, уште една неверојатна серија на филмови и актери на Оскарите 2019 година. Оливиа Колман се закити со најдобра актерка, Black Panther го доби оскарот за најдобар костум. Bohemian Rhapsody се здоби со Best Editing Oscar, додека филмот Green Book ја доби нахрадата за најдобар филм. 

Филмот за таксисто кој е расист и кој со текот на времето разбира дека не треба да биде тоа. Погледнете ја листата на сите добитници на овогодинешните Оскари 2019 година…

Best Picture: Green Book

Lead Actor: Рами Малек, Bohemian Rhapsody

Lead Actress: Оливиа Колман, The Favourite

Supporting Actor: Махершала Али, Green Book

Supporting Actress: Реџина Кинг, If Beale Street Could Talk

Director: Алфонсо Куарон

Animated Feature: Spider-Man: Into the Spider-Verse

Animated Short: Bao

Adapted Screenplay: Green Book, Ник Валелонга, Бриан Кјури, Питер Фарел

Cinematography: Roma, Алфонсо Куарон

Best Documentary Feature: Free Solo

Best Documentary Short Subject: Period. End of Sentence.

Best Live Action Short Film: Skin

Best Foreign Language Film: Roma (Мексико)

Film Editing: Bohemian Rhapsody

Sound Editing: Bohemian Rhapsody

Sound Mixing: Bohemian Rhapsody

Production Design: Black Panther, Хана Бичлер

Original Score: Black Panther, Лудвиг Горансон

Original Song: “Shallow” од A Star Is Born by Лејди Гага, Марк Ронсон, Ентони Росомандо, Ендру Вајт и Бенџамин Рајс

Makeup and Hair: Vice, Грег Канон, Кејт Биско, Патриција Деханеј

Costume Design: Black Panther, Рит Картер

Visual Effects: First Man