Double Cleansing: Како правилно да го исчистите вашето лице

0
309

Доколку сакате убава и негувана кожа, тогаш двојното чистење е неопходен  чекор во вашата вечерна рутина за нега на лицето.

Што претставува: Како што кажува и самиот назив, двојно чистење или метод на чистење на лицето во два чекори.

За првиот чекор потребно е употреба на продукт кој што ќе ги отстрани површинските нечистотии од вашето лице: шминката, вишокот себум, остатоците од пот и мртви клетки.

За таа намена, тимот на Panthenol Extra ја создаде Micellar True Cleanser 3in1.

Мицеларна вода, без парабени, која во својот состав содржи пантенол и екстракт од краставица. Нежниот состав одлично ја чисти кожата и темелно ја  отстранува шминката. Не предизвикува иритации и солзење на очите. Погоден е и за осетлива кожа.

Начин на употреба: нанесете неколку капки од производот на памук и нежно протријте го лицето, делот околу очите и устата.

 

Вториот чекор овозможува подлабинско отстранување на нечистотиите (прашина, бактерии), кои во текот на денот се насобрале во порите на вашето лице.

Ви го препорачуваме Face Cleansing Gel. Производ направен на база на пантенол, кој дополнително е збогатен со екстракт од алантоин и камилица. Не содржи парабени и сапун. Овој производ темелно ја чисти кожата, без притоа да ја пресуши. Не предизвикува иритации, погоден е и за осетлива кожа. Користењето на овој гел ќе ја направи вашата кожа блескава и мазна.

Начин на употреба: Нанесете мала количина од гелот (колку зрно грашок) на прстите и со кружни движења нежно масирајте го лицето. Исплакнете со вода.

Придобивките од двојно чистење на лицето се огромни. Користењето на производите на Panthenol Extra ќе ја направат вашата кожа нежна и блескава.

Производите на Panthenol Extra можете да ги најдете во подобро снабдените аптеки, како и преку online продажба на Friday Shop.

Линк за online нарачка:

Micellar True Cleanser: https://bit.ly/2Zv2dtV

Face Cleansing Gel: https://bit.ly/2TmLe93оу