Брза торта за гости

0
1377

СОСТОЈКИ:

 • 500 гр мелени бисквити
 • 500 мл слатка павлака
 • 400 гр кисела павлака
 • 100 гр шеќер во прав
 • 500 гр смрзнато овошје
 • 1 кесичка шлаг по желба

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

 1. Разматете слатка павлака и додајте кисела павлака и шеќер па лесно измешајте.
 2. Во смесата ставете бисквити и сè соединете. Доколку масата е многу густа ставете малку млеко.
 3. Додајте смрзнато овошје и префрлете ја смесата во калап.
 4. Оставете ја во фрижидер додека не стегне, најдобро би било преку ноќ. Доколку немате толку време можете да ја ставите во замрзнувач.
 5. На крај тортата филувајте ја со шлаг по желба и послужете.